Як живеться МФО під контролем НБУ: підсумки першого року регулювання

Як живеться МФО під контролем НБУ: підсумки першого року регулювання

1 липня 2020 року Нацбанк України почав регулювати і контролювати діяльність небанківських фінустанов. Про зміни в цьому секторі фінансових послуг, нові, більш жорсткі вимоги та правила і скорочення кількості гравців розповіла О. Максимчук — керівник департаменту нагляду за ринком небанківських фінансових послуг НБУ.

Що змінилося

Після того як була розформована Національна комісія фінпослуг фінансові та страхові компанії, ломбарди, бюро кредитних історій, кредитні спілки, лізингодавці перейшли під контроль Національного банку. У порівнянні з минулим роком кількість фінустанов зменшилася на 5%, з ринку пішли 103 компанії, 73 з них належали до сектору мікрокредитування.

Як інформує НБУ, станом на 1.07.2021 в Україні діяли 958 фінансових компаній і 308 кредитних спілок. Ольга Максимчук запевняє, що тенденція на скорочення є природною і буде тривати й надалі, а більшість компаній пішли з ринку добровільно. Серед причин виходу з ринку топчиновниця назвала такі:

  • відсутність надання послуг;
  • порушення нормативів платоспроможності;
  • небажання ліквідовувати порушення;
  • недопуск інспекторів до перевірки.

Хоча представниця НБУ визнає, що деякі з компаній за невиконання вимог регулятора були позбавлені ліцензій. Коментуючи ситуацію, чиновниця зазначила:

«Якщо невиконання нормативу прямо впливає на здатність компанії виконувати свої зобов’язання перед споживачами, то заходи впливу за такі порушення будуть жорсткими»

Натомість за рік на ринку з'явилися 53 нові МФО. А активи фінкомпаній, згідно з даними Нацбанку, на кінець червня становили 179,5 млрд гривень. Статистика також свідчить, що в середньому близько 50% українців, які звертаються за споживчими позиками, оформляють кредити онлайн на карту в МФО.

Плани на майбутнє

Над удосконаленням контролю і розв'язанням нагальних проблем ринку працює й парламент, зокрема планує ухвалити удосконалені правила для небанківського сектору. На минулій сесії депутати, зокрема проголосували в першому читанні три законопроекти: «Про фінансові послуги та фінансові компанії», «Про кредитні спілки», «Про страхування», ухвалили в цілому закон «Про платіжні послуги», а також посилила захист споживачів при врегулюванні простроченої заборгованості.

Надавачі фінансових послуг в сфері мікрокредитування висловлюються за більш тісний діалог з НБУ щодо прийняття нормативних актів, урегулювання подачі звітності, а також хотіли би отримати дозвіл на залучення інвестицій, надання послуг, супутніх з фінансовими. Немає згоди між учасниками ринку та НБУ щодо уніфікації регулювання фінансового сектору небанківських установ з банками, яка, на думку перших не враховує специфіки їх діяльності.

Як ми повідомляли раніше, Нацбанк висунув небанківським фінустановам щодо оформлення договорів кредитування фізичних осіб.