Нацбанк висунув небанківським фінансовим установам нові вимоги щодо оформлення позик

Нацбанк висунув небанківським фінансовим установам нові вимоги щодо оформлення позик

Національний банк України, який з 1 липня 2020 року здійснює нагляд за ринком небанківських фінансових установ та регулює його діяльність, повідомив про плани встановити нові, додаткові, вимоги щодо кредитування фізичних осіб. На сайті регулятора опубліковано проекти двох Положень: про оновлення договорів позик та обсягу обов'язкової інформації й порядку її розкриття. Зауваження і пропозиції приймаються впродовж місяця з часу публікації проектів.

У чому суть нових вимог щодо договорів кредитування фізичних осіб

Як зазначено у проекті постанови НБУ про оновлення договорів щодо надання позик, метою документа є вдосконалення норм стосовно змісту тексту угоди, способу його викладення і порядку підписання. Положення про нові вимоги в оформленні договорів кредитування стосується надання споживчих та фінансових кредитів, у тому числі й видачі позики онлайн на карту. Документ відповідає вимогам Законів:

Нацбанк пропонує, щоб кредитна угода в обов'язковому порядку містила перелік усіх видів платежів і грошових компенсацій та їх вартість. У договорі також мають бути відомості про наслідки порушення угоди та умови, за яких можлива зміна процентної ставки. Проект Положення врегульовує й проблему простроченої виплати позики та процентів. У разі його прийняття кредитодавці повинні будуть включати в текст угоди з споживачем послуг обов'язкове повідомлення про те, що право вимоги боргу може бути передано іншому кредитору або колекторській компанії. Воно повинно бути надіслане позичальнику не пізніше 10 днів з часу відступлення права стягнення простроченої заборгованості.

Яку інформацію повинні будуть розкривати небанківські фінустанови

Фінустанови небанківського сектору також будуть зобов'язані зробити відкритою інформацію про обсяг послуг, структуру власності, фінансовий стан компанії. На сайті кредитної установи та у фізичних офісах, згідно з пропозицією НБУ, повинні бути розміщені такі відомості:

  • назва організації, її адреса, графік роботи;
  • дані про реєстрацію в Єдиному держреєстрі та ліцензію на надання послуг з кредитування;
  • умови отримання позики.

Державний регулятор вважає, що клієнтам небанківських фінустанов має бути доступна інформація про початок ліквідації чи санації компанії. Метою прийняття Положення про розкриття інформації є захист позичальників, надання їм безперешкодного доступу до актуальної інформації.

Як було повідомлено раніше, з 1 січня 2021 року ринок мікропозик в Україні регулюється новими законодавчими нормами.