Влада України зобов'язала банки реструктуризувати валютні кредити

Влада України зобов'язала банки реструктуризувати валютні кредити

У пресслужбі президента повідомили, що 21 квітня В. Зеленський поставив свій підпис під трьома законами, які були прийняті ВРУ 13 квітня. Законодавчі зміни передбачають обов'язкову реструктуризацію валютних кредитів. Наступного дня офіційний вісник ВРУ “Голос України” опублікував тексти документів, і 23 квітня вони вступили в дію.

Мета і причини ухвалення законодавчих змін

Як відомо, в Україні з 2011 року споживче валютне кредитування, в тому числі іпотечне, заборонене законом. Але значна частка кредитів, отриманих позичальниками раніше, залишається непогашеною. У зв'язку з суттєвим зростанням курсу долара і євро, яке відбулося у 2014 році, українцям стало важче виконувати свої кредитні зобов'язання. Тому влада вирішила розділити відповідальність між позичальниками і банками. Ще в 2014 році з метою захисту тих, хто мав кредит на житло в іноземній валюті, було введено заборону на стягнення майна, яке надане для забезпечення суми кредиту. Але проблема боргів, пені, невчасних виплат була просто законсервована.

Як повідомляє сайт президента, внесені до законів зміни допомагають розв'язати проблему та посилюють захист тих громадян, які не спроможні в повному обсязі обслуговувати свої валютні кредити через значну зміну курсу.

Згідно з інформацією "Інтерфакс-Україна", Вікторія Страхова, один з радників ОП, коментуючи підписання президентом нових законодавчих норм, зазначила:

“(Закон) 4475 підписаний, нарешті покладено край цій майже 20-річній історії взаємної безглуздості і безпеки”.

Суть законодавчих змін

Як було вказано вище, Верховна Рада ухвалила, а президент підписав три закони, які стосуються примусової реструктуризації кредитних зобов'язань громадян України.

Закон № 1381-IX, яким внесено зміни в деякі законодавчі акти України щодо споживчого валютного кредитування, стосується умов реструктуризації і вказує, на які категорії позичальників вони поширюються. У документі також зазначено:

  • сума штрафів і пені, яка була внесена раніше, перераховується на виплату тіла позики та відсотків за нею;
  • проценти, які були нараховані до початку проведення реструктуризації, перераховуються у тій валюті, у якій була видана позика, з урахуванням депозитної ставки;
  • на погашення боргу і відсотків дається десять років;
  • проценти за реструктуризованими позиками виплачуються у гривні відповідно до ринкової ставки;
  • позичальник, за бажанням, може повернути кредит достроково.

У законі, який зареєстрований під № 1382-IX, зафіксовані зміни в окремих законодавчих актах України стосовно визнання фізичних осіб-боржників неплатоспроможними. Документ містить норми, які спрощують для валютних позичальників порядок оформлення статусу банкрута.

Третій у списку документ за № 1383-IX, у якому йдеться про зміни до Податкового кодексу України у зв'язку з реструктуризацією зобов'язань за валютними кредитами, спрямований на усунення додаткового податкового навантаження. У ньому вказано, що ПДФО з суми списаного боргу не стягується.

Як повідомлялося раніше, в Україні успішно діє програма “Доступна іпотека”, якою в цьому році можуть скористатися 5 тисяч сімей.