Про це повідомив на онлайн-брифінгу за підсумками року перебування на посаді Міністр фінансів України Сергій Марченко. В рамках програми «Доступна іпотека під 7%» банки-партнери отримали заявки на загальну суму 199 млн грн.
Програма «Доступна іпотека» була створена, щоб здешевити вартість іпотечного кредитування, зробити купівлю житла більш відкритою для пересічних українців. Документ розробили у Міністерстві фінансів відповідно до Постанови «Деякі питання здешевлення вартості іпотечних кредитів», якою передбачається можливість отримати позику на придбання квартири чи будинку за відсотковою ставкою — 7% в рік. Гарантом забезпечення пільгових умов виступає держава, яка зобов'язується відшкодувати банкові різницю вартості кредитної ставки. Інтереси держави представляє Фонд розвитку підприємництва, який є своєрідним посередником між кредитором і позичальником, а реалізацію програми урегульовує «Порядок здешевлення вартості іпотечних кредитів».
Термін кредитування, установлений законом, не може перевищувати 20 років. Обмеження діють і на суму позики — її максимальний розмір становить 2 млн гривень. За умовами пільгового іпотечного договору можна купувати нерухомість на первинному і вторинному ринку, недобудоване житло не старше трьох років. Мінімальний розмір першого внеску позичальника становить 15% вартості предмету іпотеки.
Скористатися державною підтримкою на придбання житла можуть дієздатні громадяни України, які не мають у власності квартири, будинку чи/і майнових прав на об'єкт, що споруджується, не є інвесторами будівництва. Позичальник повинен мати стабільний дохід у розмірі, що дозволяє регулярно виконувати зобов'язання по кредиту, але його сума має бути не більшою, ніж пять середніх заробітних плат у тому регіоні, де знаходиться предмет іпотеки.
Для учасників програми відмінено раніше діючу вимогу про перебування на квартирному обліку та знято обмеження щодо розрахунку житлової площі на одну людину не більше 13,6 кв. м. Є певні обмеження щодо віку: на час закінчення терміну кредитування позичальник має бути не старшим за 70 років.
Планується, що в 2021 році учасниками програми “Доступна іпотека під 7%” стануть 5 тисяч сімей.
Згідно з повідомленням Фонду розвитку підприємництва, до участі в програмі долучилися жителі 18 областей і столиці, вони подали в банки 212 заявок. У трійці лідерів знаходяться Київ, Київська і Харківська області, четверте і п'яте місця займають жителі Львівщини і Рівненщини. Станом на початок квітня 28% заявок уже узгоджені, 6% отримали відмову, решта знаходяться на опрацюванні.
Банками-партнерами Фонду стало вісім фінустанов: Ощадбанк, ПриватБанк, Укргазбанк, а також «ОТП Банк», «Мегабанк», «Глобус», «Альянс», «Кредобанк». У Фонді зазначають, що їх може стати більше (до 25).
Найбільшу кількість заявок було схвалено банком «Глобус» (22 договори на 17,2 млн гривень). ПриватБанк видав 17 кредитів, сума яких складає 10,2 млн гривень, а у «Кредобанку» позику одержали 9 клієнтів на суму 6,5 млн гривень.
Більшість заявок стосуються придбання житла на вторинному ринку (76%), на первинному лише 24%.
Також в Управлінні Нацбанку повідомили про перші позитивні результати на ринку мікрокредитування, які стали можливими після введення в дію норм Закону №891-ІХ