За 9 місяців українці позичили в МФО 49 млрд гривень

За 9 місяців українці позичили в МФО 49 млрд гривень

Дані про розширення сфери мікрокредитування, попри те, що кількість фінустанов зменшується, повідомив Нацбанк у щоквартальному огляді небанківського фінансового сектору.

Коротко про зміст звіту НБУ

В Україні продовжується реформа небанківського сектору, покращується дисципліна, зростає рівень дотримання законодавчих норм. Ринок залишають компанії, які відмовилися від ліцензування, а тому були виключені з Держреєстру фінустанов. Упродовж третього кварталу 93 установам було анульовано ліцензії, а 39 - призупинено, поки не будуть усунуті виявлені порушення. На ринку з’явилося 29 нових компаній. Частка небанківських фінансових установ у структурі сектору залишилася на попередньому рівні та становить 12%.

Також повідомляється, що регулятор, відповідно до Закону про захист споживачів при врегулюванні простроченої заборгованості, розпочав процес реєстрації колекторських компаній.

У звіті Національного банку відзначено, що фінансові компанії наростили обсяг послуг і як результат рекордно збільшили свої активи, зросли також показники рентабельності.

Обсяги споживчого кредитування за квартал збільшилися на 6% та зрівнялися з максимумами 2019 року. Основними отримувачами кредитів залишаються фізичні особи.

Найбільш затребуваною українцями послугою залишається так звана швидка позика грошей, причому 85% угод оформляються онлайн. Станом на кінець вересня видано більш ніж 1 млн мікрокредитів (середньомісячна кількість збільшилася на 20%), а їх сума досягла 49 млрд грн. Зросла також середня сума позики - загалом на 11%, тепер вона складає 4,5 тис. грн.

Нові позики видаються в основному на місячний термін. Таких договорів укладено близько 60% від загальної кількості.

Які перспективи та ризики для сектору бачить регулятор

Нацбанк вважає, що на динаміку онлайн-позик позитивно впливають зміни до закону про споживче кредитування, які обмежують суму штрафів та пені, зобов’язують МФО встановлювати фіксовану процентну ставку. Зокрема, розмір штрафу не може перевищувати подвійну суму позики. Також кредитні організації повинні розкривати всю інформацію про реальну вартість своїх послуг.

Ключовою подією в найближчому майбутньому НБУ називає ухвалення та введення в дію нових законів, які мають на меті подальше врегулювання діяльності небанківських фінустанов у плані захисту прав споживачів. Йдеться, зокрема про прийнятий ВРУ 18 листопада Закон “Про страхування”, а також два законопроекти: “Про фінансові послуги та фінансові компанії” та “Про кредитні спілки”. Їх ухвалення, яке прогнозується у грудні, на думку представників НБУ, сприятиме підвищенню платоспроможності та створить умови для кращого управління ризиками.

Як ми писали раніше, Нацбанк зобов’язав небанківські фінансові установи дотримуватися нових вимог щодо оформлення позик.