Громадяни України, які через військові дії змушені були покинути своє житло на тимчасово окупованих територіях, отримали право на пільгове іпотечне кредитування під 3% за рік. Рішення було прийняте на засіданні КМУ 28.04.2021 року. Програма буде реалізована за грантові кошти в сумі €25,5 млн, які надала Кредитна установа для відбудови (Німеччина). Таку інформацію повідомили в Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
У кінці квітня на сайті Кабміну була опублікована постанова уряду щодо механізму реалізації держпрограми «Пільгові іпотечні кредити внутрішньо переміщеним особам». Нею визначено порядок використання грантових коштів, передбачених на реалізацію проекту щодо забезпечення переселенців з ОРДЛО житловими приміщеннями. Пільгові кредити можуть отримати заявники, які були внесені в реєстр учасників проекту «Іпотека 3% для переселенців і учасників АТО», розробленого Мінветеранів і Мінрегіонів. А якщо таких не виявиться, то гроші зарахують у спецфонд держбюджету і звідти перенаправлять на розв'язання житлових проблем внутрішньо переміщених осіб.
Затверджений урядом механізм дає можливість людям, які втратили житло у зв'язку з окупацією частини української території, скористатися іпотечним кредитом на пільгових умовах:
Інна Драганчук, працівник профільного міністерства, підкреслила, що
«громадяни, які стоять в черзі, не будуть виключатися з будь-якого реєстру Державним фондом та його регіональними управліннями до моменту фактичного отримання кредиту на придбання житла або поліпшення житлових умов з інших підстав. Тобто, у разі потрапляння до черги за угодою із KfW, людина одночасно зберігає своє місце у черзі, сформованій Державним фондом та його регіональними управліннями до моменту отримання житла».
У рамках програми, як заявили в уряді, житлом будуть забезпечені 680 сімей. Крім того, учасники проекту мають право самостійно обирати об'єкти, які бажають придбати за кредитні гроші.
Відповідно до умов програми, купити в кредит можна квартиру або житловий будинок, які були споруджені не пізніше, ніж 35 років тому. Гранична сума позики визначається з урахуванням нормативної площі й максимальної вартості квадратного метра житлового приміщення. Розмір початкового внеску не може бути меншим, ніж 6% вартості будинку чи квартири.
Заяву можна подати особисто в регіональне відділення Держмолодьжитло або скористатися вебпорталом «Дія».
Умовами отримання кредиту є підтвердження платоспроможності та відсутність права власності на житлову нерухомість.
Раніше Кабмін повідомляв про перші результати програми «Доступна іпотека під 7%».