Прес-служба Національного банку повідомила, що 13 серпня завершився прийом документів від юридичних осіб, які планують продовжити працювати в статусі колекторської компанії та надавати послуги щодо врегулювання простроченої заборгованості за кредитними угодами. Регулятор отримав документи від 64 компаній. Після розгляду заявок і їх схвалення чи відмови буде створено Реєстр колекторських компаній.
19 березня Верховна Рада внесла зміни до законодавчих актів України щодо захисту позичальників, які допустили прострочення платежів за кредитами. Прийнятий депутатами закон має на меті чітко врегулювати роботу колекторських компаній. Відповідно до його вимог НБУ ухвалив положення про реєстрацію колекторських компаній, яке почало діяти 14 липня.
У Нацбанку пояснили, що згідно з новими правилами (вони стануть чинними з 14 жовтня) займатися врегулюванням кредитної заборгованості матимуть право лише ті юридичні особи, які внесені в реєстр.
Причому у НБУ зазначили, що прийом документів завершився лише для тих компаній, які працюють на ринку. Для нових учасників термін подачі заявок необмежений.
Зазначимо, що прийняття закону що врегульовує діяльність колекторів на часі, адже українці активно беруть позики в банках та онлайн кредити, але, як свідчить статистика, не завжди виконують умови договорів.
Передбачається, що законодавчі нововведення, які встановлюють чіткі та прозорі правила гри, будуть дисциплінувати колекторів та тих, хто замовляє їхні послуги. Правила поведінки, на думку законодавців, вигідні усім учасникам ринку фінпослуг, але найперше — споживачам. А народний депутат Ольга Василевська-Смаглюк, голова підкомітету з запобігання легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, вважає:
"Найімовірніше, закон очистить ринок від "чорних" колекторів... Це великий крок уперед після років хаосу та безладу..."
Зокрема, закон передбачає, що колектори можуть взаємодіяти з клієнтом шляхом телефонних чи відеопереговорів, особистих зустрічей (за попередньою згодою), надсилання голосових та текстових повідомлень, листів з поміткою “Вручити особисто”.
Колекторам заборонено:
Фінкомпанії перед підписанням кредитної угоди зобов’язані інформувати споживача про наслідки, які можуть виникнути в разі її невиконання зобов’язань, в тому числі й про залучення колектора. Інформація про колектора, з яким співпрацює МФО, має бути розміщена на сайті компанії та в приміщеннях, де надаються послуги.
Як ми писали раніше, діяльність кредитних спілок буде регулюватися новим законом.