Діяльність кредитних спілок буде регулюватися новим законом

Діяльність кредитних спілок буде регулюватися новим законом

На пленарному засіданні 1 червня депутати підтримали законопроект, який регламентує нові підходи до діяльності кредитних спілок. Проект закону внесено представниками партії “Слуга народу. Документ проголосований у першому читанні та прийнятий за основу. Повідомлення надійшло від інформаційного управління апарату Верховної Ради.

Чому чинний закон потребує змін

Закон, який регулює правові, організаційні та економічні принципи роботи кредитних спілок, визначає права й обов'язки членів цієї фінансової установи, діє з 2002 року. У його статті стосовно визначення, що таке кредитна спілка (КС), якими видами фінансової діяльності вона може займатися, на яких засадничих принципах створюється та працює, внесено декілька десятків змін та доповнень. Але, на думку депутатів, які представляють у Раді правлячу партію, законодавчі норми не повністю враховують особливості нинішньої ситуації в державі та світі, тому потребують удосконалення. Ініціатори змін до закону, як відзначила Елла Рєпіна, голова підкомітету Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, представляючи в Раді законопроект, вважають, що права членів кредитних спілок мають бути розширені, кількість послуг збільшена, а умови ліцензування змінені.

Що конкретно пропонують законодавці

У пояснювальній записці до проекту, який зареєстрований за №5152, говориться, що нова редакція має на меті закріпити сучасні підходи до регулятивних норм, які визначають правила розвитку ринку неприбуткових фінансових організацій (до них належать і КС).

Положення законопроекту, зокрема, пропонують:

  • надати спілкам право, крім видачі кредитів своїм членам, здійснювати обмін валют та проводити деякі інші платіжні операції;
  • розширити перелік видів діяльності, включивши в нього право надавати посередницькі послуги;
  • увідповіднити процедуру створення та держреєстрації КС з нормами Закону “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань”;
  • удосконалити систему управління спілкою, процес ліцензування, контроль за діяльністю;
  • розширити повноваження Нацбанку як регулятора щодо контролю за здійснюваними КС фінансовими операціями, в тому числі й видачею кредитів;
  • зробити більш досконалою процедуру виходу КС з ринку та об'єднання декількох товариств в одне.

Автори законопроекту вважають, що оновлені норми сприятимуть розвитку ринку кредитних послуг на засадах кооперації та взаємодопомоги.

Нагадаємо, що ті громадяни, які не хочуть або не можуть стати членами кредитних спілок, за потреби можуть оформити онлайн-кредит в одній з мікрофінансових організацій.

Як ми писали раніше, з 1 січня нинішнього року в Україні діють нові правила видачі швидких споживчих кредитів.