Кінець I кварталу 2021 року показав високий зріст попиту на банківські кредити серед населення. Підсумковий показник виявився вище, ніж очікуваний на 12%. Незважаючи на пандемію і викликану нею економічну кризу, приріст кредитного портфеля фізичних осіб перевершив всі очікування, і став вище пікових показників за останні кілька років.
Нацбанк опублікував звіт «Опитування про умови банківського кредитування» за I квартал 2021 року, який чітко показав зростання попиту на кредити для фізичних та юридичних осіб.
У документі зазначено, що не тільки фізичні особи, але й бізнес став частіше звертатися за кредитними коштами. Так, в період з січня по березень 2021 року спостерігається збільшення кількості виданих довгострокових кредитів. Основними причинами такої активності експерти називають:
Низький рівень ставок в порівнянні з минулим кварталом став причиною послаблення умов кредитування. «Значна частина опитаних відзначили збільшення рівня схвалення заявок на бізнес-кредити», – йдеться в «Опитуванні» від НБУ. Також респонденти позитивно оцінили пом'якшення вимог для схвалення заявки на отримання позики на карту.
Представники Нацбанку також відзначили, що за останні місяці значно зросла кількість заявок на позики від фізичних осіб. Це пов'язано зі зниженням процентних ставок, а також покращення загального фінансового стану населення. Також наголошується, що розвиток ринку нерухомості значно вплинув на кількість поданих заявок на отримання позик. Банки відзначили, що в I кварталі 2021 року спостерігається найвищий рівень інтересу до програми Доступна іпотека за останні 10 років.
«Рівень схвалення заявок на іпотечні та споживчі кредити помірно збільшився завдяки зменшенню відсоткових ставок.» – розповіли в «Опитуванні про умови банківського кредитування» представники НБУ.
Це означає, що експерти прогнозують і подальше зростання попиту на кредити. Разом з цим буде збільшуватися і відсоток деяких банківських ризиків. Відзначається, що банки зможуть впоратися з труднощами. Очікується, що ситуація повністю стабілізується до кінця літа 2021.
При цьому темп зростання депозитів знизився на 2,5% в порівнянні з минулим періодом. Серед населення користуються популярністю депозити в іноземній валюті. Таких вкладів 6,5% більше, ніж аналогічних гривневих депозитів.