Врегулювання простроченої заборгованості: НБУ пропонує нові правила етичної поведінки

Врегулювання простроченої заборгованості: НБУ пропонує нові правила етичної поведінки

22 листопада Національний банк України на своєму сайті запропонував для обговорення проект документу, який регламентує взаємодію споживачів, кредитодавців та колекторів, які займаються врегулюванням простроченої заборгованості. У документі прописані додаткові вимоги, які визначають етичну поведінку учасників процесу.

З якою метою створено документ

У проекті Положення зазначено, що його метою є забезпечення відповідального ставлення фінустанов та колекторських компаній до позичальників. Дотримання додаткових вимог також має сприяти захисту прав споживачів фінпослуг, їх родичів та спадкоємців, офіційних представників та поручителів, які беруть участь у врегулюванні питання невчасного повернення позики. Зазначені норми будуть поширюватися на всіх надавачів послуг, нових кредиторів та колекторські компанії, що мають державну реєстрацію.

НБУ повідомив, що Положення розроблено на основі Закону України “Про споживче кредитування”, зокрема Розділу III, у якому викладені правила, згідно з якими регулюються питання простроченої заборгованості. Під час розробки документа Нацбанк керувався 26 статтею названого закону. Вона дає йому право здійснювати нагляд за дотриманням учасниками фінансового ринку законодавчих норм, які спрямовані на захист прав споживачів, а також регулювати діяльність фінустанов і колекторських компаній.

У повідомленні зазначено:

«Під час підготовки додаткових вимог Національний банк використав результати аналізу звернень споживачів фінансових послуг, які містять факти порушення їх прав та вимог українського законодавства».

Що передбачають нові вимоги до етичної поведінки колекторів

У так званому колекторському законі уже зафіксований перелік заборон, які чітко регламентують роботу тих компаній та осіб, які здійснюють стягнення проблемної заборгованості. Але звернення споживачів свідчать, що названий документ не гарантує 100-процентний захист прав споживачів, яким потрібні кошти до зарплати терміново.

Нові вимоги, зокрема передбачають:

  • обмеження стосовно обробки кредитодавцями, новими кредиторами, колекторськими компаніями персональних даних осіб, взаємодія з якими прописана у кредитній угоді;
  • порядок отримання згоди на взаємодію для вирішення проблеми з виникненням заборгованості;
  • обмеження (не більше, ніж 2 рази на добу) щодо взаємодії зі споживачами фінансових послуг та іншими особами, зазначеними у договорі, які надали свою згоду, при врегулюванні простроченої заборгованості.

Визначено також, у яких випадках взаємодія буде вважатися порушенням норм етичної поведінки. Це, зокрема, такі ситуації:

  • неможливість автоматично визначити номер;
  • особисті зустрічі та надсилання поштових повідомлень без використання альфа-імені (послідовність символів, яка використовується для ідентифікації) кредитодавця, нового кредитора, колекторської компанії;
  • колектор надає неправдиву інформацію про себе, використовує грубий чи підвищений тон;
  • колектор вводить споживача в оману щодо неможливості реструктуризації боргу;
  • на поштовий конверт нанесена позначка, яка ідентифікує його як лист боржнику.

Фінустанова також повинна повідомити позичальнику під час безпосередньої взаємодії про залучення до врегулювання проблеми непогашеного боргу колекторської компанії чи про відступлення права вимоги іншому кредитору, ознайомити з порядком і способом погашення боргу та його розміром.