Програма «5–7–9%» стала доступною для креативної індустрії і туризму

Програма «5–7–9%» стала доступною для креативної індустрії і туризму

Про це повідомила пресслужба Міністерства культури та інформполітики. Можливість скористатися державною допомогою малий і середній бізнес отримав після того, як уряд вніс зміни до програми доступних кредитів.

Ситуація з антикризовим кредитуванням

Програма «Доступні кредити 5–7–9%» запроваджена з метою фінансової підтримки бізнесу шляхом зниження процентних ставок. Вона передбачає збільшення інвестицій в існуюче виробництво, розвиток нових стартапів, рефінансування раніше одержаних позик. Умови і механізм її реалізації затверджено окремою постановою КМУ.

Впровадженням програми займаються 28 банків-партнерів Фонду розвитку підприємництва. За час її дії, як повідомляє Мінекономіки, загальна сума кредитів склала більше 30 млрд гривень. Позики отримали 12,5 тис. підприємців. Найбільше коштів спрямовано на рефінансуваня боргових зобов’язань, на другому місці — кредити для поповнення обігових коштів. А на інвестиційні проекти бізнес запросив усього 4,7 млрд гривень.

Нове у програмі «Доступні кредити»

Уряд продовжує удосконалювати порядок кредитування бізнесу. Останні відомі зміни були зроблені 31 березня. Необхідність у їх запровадженні виникла через те, що в умовах пандемії представники туристичної та креативної індустрії змушені обмежувати надання послуг, що веде до втрати ринків збуту.

Згідно з повідомленням пресслужби МКІП, суб’єкти малого і середнього підприємництва з сфери креативної та туристичної індустрій тепер можуть отримувати фінансову допомогу і дешеві кредити. На думку урядовців, це дасть підприємцям можливість перекредитуватися, зберегти засоби виробництва, не звільняти персонал, фінансувати регулярні платежі, а після відміни карантину відновити діяльність.

Плюси і мінуси програми фінансової підтримки бізнесу

Характерною ознакою «Доступних кредитів» є поєднання механізму здешевлення позики за рахунок часткової компенсації державою процентів і гарантування фінустановам захисту від ризиків. Програма уже продемонструвала свою ефективність, але є моменти, які потребують удосконалення:

  1. Відсоткові ставки. Документ не передбачає їх диференціації відносно терміну, на який отримано позику. Це гальмує видачу довгострокових кредитів. Не сприяє кредитному процесові і процентна ставка під 0%.
  2. Спрощення умов кредиту. Комплексний підхід до кредитування веде до «здорожчання» позики, ускладнює процес адміністрування.
  3. Гарантії для банків-партнерів. Це позитивний момент, який зменшує ризики, стимулює конкуренцію, веде до збільшення попиту, бо робить кредит більш доступним для позичальника.

Намагання держави допомогти бізнесу — це однозначно позитивна дія. Проблема, на думку експертів, в тому, що все мало б робитися якісніше і швидше.

Також у березні Президент Зеленський підписав Закон «Про фінансовий лізинг», що має на меті підтримати розвиток бізнесу.