Експерти розказали про особливості кредитних канікул під час війни

Експерти розказали про особливості кредитних канікул під час війни

Повномасштабне вторгнення викликало у наших співгромадян стресовий стан, а чимало людей позбавилися джерел прибутку. При цьому, виплачувати відсотки за кредитами та мікропозиками було потрібно згідно графіку. Але згодом кредитні ліміти розблокували, а позичальникам були запропоновані кредитні канікули.

Що банки та МФО пропонують позичальникам?

Багато банків країни запропонували позичальникам призупинення кредитних канікул, тобто тимчасове призупенення платежів. Наприклад, Д. Мусієнко, представник ПриватБанку зазначив:

«Кредитні канікули узгоджені для усіх клієнтів до 1 червня 2022 року, а облік днів прострочки не ведеться».
Таким чином, клієнти, які брали швидкий кредит онлайн на карту отримали можливість не виплачувати відсотки по кредитам та сплачувати основну суму заборгованості.

Зокрема, ПриватБанк запропонував декілька програм реструктуризації, де враховувалися:

  • продукт;
  • сегмент клієнта;
  • рівень впливу воєнних дій на фінансове становище позичальника.

На думку Дмитра Мусієнка, так вдасться зменшити суму щомісячних внесків тавиправити ситуацію в економіці. Подібної стратегії притримується й Ощадбанк, який дав клієнтам кредитні канікули до кінця травня 2022 року. Але у переважній кількості випадків, кредитні канікули – це не тимчасове анулювання кредитної ставки. Тобто по закінченню пільгового періоду боржника може очікувати неприємний сюрприз: збільшення заборгованості.

Як регулюють кредитні пільги під час війни та як українці сплачують заборгованості?

Деякі банки вводили кредитні канікули за власної ініціативи. Але незважаючи на позицію фінансового закладу, саме держава стимулює їх стати лояльнішими до споживачів, наприклад, заборонити колекторам стягувати борги з військовослужбовців. Також важливою є постанова НБУ від 25 лютого 2022 року «Про деякі питання діяльності банків України та банківських груп». Згідно до неї, банки можуть не враховувати несплату по кредитам як прострочку протягом дії воєнного стану.

Тож споживач послуг фактично звільняється від відповідальності перед кредитодавцем. А якщо просрочку допущено – позичальник може не сплачувати штраф, пеню та інші платежі, передбачені договором. Важливо, що не дивлячись на війну в Україні більше 60% клієнтів банків та фінансових організацій своєчасно виплачують заборгованість по кредитам. Але все-таки кількість тих, хто неспроможний розрахуватися з боргами зростає. Фахівці галузі вважають, що кредитні канікули завершуватимуться разом з війною та рекомендують споживачам, які мають таку можливість, своєчасно розраховуватися з заборгованостями.